3 könyv nekem

Szlavicsek Judit: Légy ott

Sokat gondolkoztam, hogy miről írjak nektek. Aztán arra jutottam, hogy volt már tematikus ajánló, kritika, novella, de olyan már régen volt, hogy az én listám alapján ajánlanék könyveket. Ezért összeszedtem néhányat a bakancslistás könyveim közül, amit én mindenképpen el fogok olvasni. Jöjjön most három könyv nekem. 

Krasznahorkai László: Herscht 07769

Nincs könnyű dolgom. Hiszen az ember sosem tud választani. Legyen szépirodalom, aztán egy picit csapongok, mivel nagyon szeretem az új dolgokat. Olvastam mostanában Petri verseskötetét, de ami már régóta érdekel, az Krasznahorkai  könyve a Herscht 07769.

Herscht 07769 – mindössze ennyit ír a borítékra feladóként az Angela Merkelnek küldött levelekre a türingiai kisvárosban élő falmosó, mondván, az ügy bizalmas, válasz esetén pedig a postás úgyis megtalálja a név és az irányítószám alapján. Helyben vagyunk és időben: Krasznahorkai László új nagyszabású műve, melyet a szerző elbeszélésnek nevez, napjaink Németországában játszódik, annak is a mélabús keleti felében, amely egyszerre Johann Sebastian Bach műveinek forrásvidéke és a neonáci mozgalmak egyre kevésbé titkos bázisa. Mind több és több megmagyarázatlan és ijesztő esemény történik a szürke mindennapokban: előbb bizarr graffitik a Bach-kultusz kegyhelyein, eltűnő lakosok, később egy majdnem végzetes piknik és végül egy robbanás után a további katasztrófák már elkerülhetetlenek, elindul a vadászat Türingiában. Erőre kap a bestiális, és megpillanthatjuk az animálist. Az elmúlt évek rövidebb Krasznahorkai-művei után, melyeket szólószonátákhoz lehet hasonlítani, a Herscht 07769 nagyepikai formája és dinamikája igazi versenymű; Bachnak a regényben is említett Brandenburgi versenyeihez hasonlóan különböző hangszerek szólamaiból áll össze a mű egésze, felkavaró lét-lelet a politikai és ökológiai klímáról.

 

Lakatos Levente: Bomlás

3 könyv nekem
3 könyv nekem

Na kérem szépen. Egyszerre meglepő, ugyanakkor valamilyen módon a kíváncsiság is vezérelt. És ami most jön, az nem semmi. Kalandozások a szexuális tabuk és sokkoló gyilkosságok világában. Egy feltörekvő írónő és egy férfi prostituált bizarr munkakapcsolata. Hol a határvonal a túlfűtött szenvedély és az abnormalitás között? Élvezhető-e a megalázottság? Mi történik a felső tízezer asszonyaival a hotelszobák zárt ajtajai mögött? Az események középpontjában a sikeres kriminálpszichológus, dr. Lengyel áll, akinek amellett, hogy egyszerre két gyilkossági ügyet kell megoldania, muszáj megküzdenie élete egyetlen, ám csillapíthatatlan démonával: a szexuális vággyal. Az amerikai erotikus thrillerek erős idegzetű rajongói véres és buja regényt kapnak kézhez, modern mesét szexről és halálról. A Dr. Lengyel-sorozat második kötetét szigorúan 18 év feletti olvasóknak ajánljuk.

 

A mi időnkben – Ernest Hemingway

Ez az a könyv, ami szerintem már sokan olvastunk. Kimagaslóan eredeti novellagyűjtemény, amely egy csapásra Amerika legígéretesebb tehetségei közé emelte a szerzőt. Stílusa megalapozza Hemingway prózájának alapvető jellemvonásait: szikár, valósághű, köznyelvi. Felszíni egyszerűsége ellenére bonyolult érzelmi állapotok sokaságát jeleníti meg. Megkomponáltsága erkölcsi érzékről és éleslátásról tanúskodik.  A mi időnkben eredetileg 1925-ben jelent meg. Kiadásunk az 1926-os, bővített kiadást követi.

Ebben a kötetben olvasható számos, azóta már klasszikussá vált elbeszélés, így például az „Indián tábor” és a „Háromnapos szélvész” című Nick Adams-történetek.

Mára egyértelmű, hogy ez a könyv a huszadik századi novellairodalom egyik legfontosabb alkotása, amely kulcsfontosságú fogódzót nyújt Hemingway későbbi munkásságának megértéséhez.

 

                                                                                                                                          Boncsér Kata

 

 

Képek forrása: Pixabay, Líra