A cél az amerikai álom

A cél az amerikai álom

Czingula János Utópiából az amerikai álomig című könyvéről írt ajánlónk következik. Néha különös utakat járnak be történetek, amíg eljutnak hozzánk. Megkerülik a fél világot. Egy amerikai íróasztalnál írt kézirat visszajut Debrecenbe, pontosan oda, ahonnan az események főhőse hosszú évtizedekkel ezelőtt elindult, hogy számos akadály leküzdése után elérje az amerikai álmot. 

A történelem aspektusai

A cél az amerikai álom
A cél az amerikai álom

Az iskolai történelem órákon sok évszámot, adatot, ok-okozati összefüggést megtanulunk.  A tankönyvek részletesen ismertetik egy adott kor történelmi eseményeit, de egy fontos aspekust nem láttatnak. Mégpedig azt, hogy a társadalom egyes tagjainak életére milyen hatással voltak az adott kor történései. Ezért fontos, hogy személyes krónikákkal is találkozzunk. Így teljes komplexitásában tudjuk magunk elé képzelni elmúlt időszakok társadalmát, gazdaságát, politikai irányvonalait, történelmi eseményeit. 

Évekig tartó hallgatás

Az 1956-os forradalomról és az azt követő szabadságharcról valamint annak hatásairól sokáig beszélni sem lehetett. Felnőtt egy generáció, aki “hivatalosan” először a gimnázium negyedik évében, közvetlenül az érettségi vizsga előtt hallott először arról, hogy egyáltalán mi is történt pontosan 1956-ban Magyarországon. Emlékszem, tanáraink milyen óvatosan fogalmaztak ennél a leckénél. Hiába lehetett már erről szabadon beszélni, mégis úgy éreztük, mintha saját maguk cenzúráznák a szavaikat. Azóta sok év eltelt és bár sok adat, tény ismertté vált a magyar társadalom előtt a forradalom eseményeiről, személyes napló, feljegyzés viszonylag kevés jutott el az olvasókhoz. 

Engem mindig érdekelt a külföldre emigrált magyarok sorsa, hiszen ezek az emberek teljes védőháló nélkül, más államok jóindulatára hagyatkozva indultak útnak, nem lévén más választásuk. . 

Czingula János története

Az Utópiából az amerikai álomba című könyvben többek között erről számol be Czingula János. A kötet írója kalandokkal teli életének krónikáját tárja elénk. Őszintén számot vet önmagával. A saját nézőpontján keresztül láttatja velünk az életét befolyásoló események következményeit, a személyes sorsából fakadó belső motivációkat.

A könyv első fejezeteiben elénk tárul a gyermekkor, majd a felnőtté válás nehéz szakasza, az otthon, a korabeli Debrecen emblematikus helyszínei. Ezen kívül egy küzdelmekkel teli, de mégis szeretetben gazdag családi élet mindennapjai. Czingula János egy támogató család védőszárnya alatt cseperedett felnőtté. Szülei, nagyszülei követendő példaként mutatták meg számára, milyen az, amikor az emberi jellem szilárdsága semmilyen politikai hatalom nyomása által nem törik meg. Nehéz örökség ez. Kitartó, soha meg nem alkuvó jellemet formál, soha el nem fogyó hitet táplál abban a gyermekben, aki szüleit követendő példaként önmaga elé állítja. 

A sors útjai

A sors nagyon hamar próbák sorozatán keresztül méri le, hogy felnőtt-e a feladathoz az épphogy csak az érettségi vizsgáit befejező fiatal férfi.

Az ‘56-os forradalom eseményei az ő életét is döntően befolyásolják. Aki aktívan részt vállalt azokban, arra ugyanolyan megtorlás várt Debrecenben is, mint a fővárosban. Így édesapja tanácsára elhagyta Magyarországot, az élete egyik napról a másikra alapjaiban változott meg. 

Úton az ismeretlenbe

 Elképzelni is nehéz lehet a fiatalabb generációk számára, hogy milyen volt nekivágni a világnak tizennyolc évesen úgy, hogy gyakorlatilag semmilyen ,,okos eszköz”, telefon, internet nem állt rendelkezésre a külföldre távozó embereknek. Így csak saját talpraesettségükben, alkalmazkodó készségükben bízhattak. Czingula János személyes naplója részletesen bemutatja, hogy az emberi kitartás minden nehéz helyzeten átsegít. Ha az ember hisz a saját erejében messzire juthat, akár egy hollywoodi filmstúdióig is repítheti úgy, hogy a szókészlete kezdetben három kifejezésig terjed: yes, no, love. Ezen a tudáson kívül csak egy katonai kabát képezi a személyes holmiját, ami elkíséri a tengerentúlra. Erre a kabátra a hajóra szállás előtti éjszaka egy idős néni egy magyar címert varr és másnap reggel a legfontosabb útravalót kapja a fiatalember, amely egész életében kíséri:

,,Azért varrtam rá neked ezt a címert, hogy mindig emlékezz arra, honnan jöttél és ki vagy, bárhová is vessen a sors téged. Isten áldjon és sok szerencsét kívánok neked!!”

,,Élni az álmot”

A cél az amerikai álom
A cél az amerikai álom

Czingula János tökéletesen alkalmazkodott az új életkörülményekhez. Napjainkra már egy sikeres életművet tudhat magáénak és még mindig vannak álmai, hiszen életének alapköve, egyik fontos szlogenje, hogy : ,, élni az álmot!”  mindig, minden körülmények között az élet harmóniáját teremti meg. Magyarként tenni ezt pedig a sors kegyelme.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                              Rinner Anita