Ezt a cikket nem gondoltam, hogy valaha megírom. Nem is tudom, hogy van-e értelme, mivel mindenkinek megvan a sajt regisztere és azok az írók, akiknek a könyveit előszeretettel olvassa. De most mégis eszembe jutott, hogy vajon ki lehet a legnépszerűbb magyar író? Mi alapján választjuk ezt ki? Lássuk, hogy ebben a listában milyen magyar szerzők kapnak nálam helyet, figyelem, erősen szubjektív írás következik. Legyen ez az első rész, lássuk, kik lehetnek a legjobb magyar írók.
Gondolkoztam, hogy kivel kezdjem, engedjem meg magamnak, hogy egy saját listát hozzak létre, vagy esetleg néhány szempontot figyelembe véve, nézzük meg sorban. Talán egyik sem. Törvényszerűségek nélkül haladok talán. A “mi jut eszembe a témáról” lista következik.
Legjobb magyar írók, irodalmi zseni a nyugati világban
Az vesse rám az első követ, aki azt mondja, hogy nem próbáltam megszeretni. Végigolvastam az életművét. Bár a 2016-os Báró Wenckheim hazatér című könyvét háromszor kezdtem el, végül megint csak azt tudom mondani, hogy olykor erősen túlhúzottan hosszú, brilliáns mondatai mögött egy izgalmas történet bújik.,
A magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb írója, rendkívüli műveivel, elbűvölő stílusával és széleskörű elismertségével a nyugati világ irodalmára is hatást gyakorolt. Élete és munkássága az irodalom és a filozófia kereszteződésében találkozik és művei a szó szoros és mélyebb értelmében is elgondolkodtatók és művészi értékekkel teli alkotások.
Krasznahorkai 1954-ben született Gyula városában. Az írói pályája a nyolcvanas években indult és azóta számos regényt és esszét írt. Krasznahorkai azonban nemcsak az írásokban, hanem az életfilozófiájában is egyedi szemléletet képvisel. Munkássága a számkivetettség, az emberi lélek mélységeinek kutatása és az abszurditás iránti érdeklődés köré szövődik. Az író legjobban a káosz és az apokalipszis tematikájával vált ismertté. Műveiben gyakran ábrázolja az emberi lét szélsőséges helyzeteit, a romlást, a pusztulást. “Az ellenállás vihar melankóliája” című regényében például a történelem közepette próbálja megérteni az emberi gyengeséget és az emberi lélek ellenállását a pusztulás ellen.
Írói stílusa
A hosszú mondatok, a gazdag részletek és az elágazó gondolati folyamatok jellemzik munkásságát. Olvasói elmerülnek a szövegben és egy mélyebb világban, amely a hagyományos narratíváktól eltér. Az író bátran használja a misztikumot és az allegóriát, és megkérdőjelezi a valóság és a fikció határait. Az irodalmon túl Krasznahorkai László a filmművészet terén is tevékenykedik. Munkája összefonódik a híres magyar filmrendező, Tarr Béla munkásságával. Tarr Béla adaptálta Krasznahorkai “Sátántango” című regényét filmre, amely Cannes-ban is díjat nyert. Krasznahorkai László szoros együttműködésben dolgozott a rendezővel és íróként is részt vett az alkotásban.
ró művei nemcsak irodalmi, hanem filozófiai szempontból is elgondolkodtatók. Az emberi sors és a létezés alapvető kérdéseit boncolgatja és munkásságában erős morális és etikai dimenzió is jelen van. Krasznahorkai írásai megkérdőjelezik az emberi természetet és a társadalom struktúráit, és rávilágítanak a káosz és a rend közötti örök harcra.
Írói elismerések
Krasznahorkai László munkássága a világ számos táján széles körben elismert és számos rangos irodalmi díjat nyert, köztük a Man Booker International Prize-t is. Az író nemcsak az irodalmi közegben, hanem a filozófiai és kulturális diskurzusokban is fontos szereplő. Az elgondolkodtató és rendkívüli írásai által Krasznahorkai László hűen képviseli a magyar irodalom gazdagságát és sokszínűségét a huszonegyedik században.